ПРАВОСЪДИЕТО – „НА КАНТАР”

 

Оценката на Европейската комисия за България в окончателния доклад за напредъка на страната в областите правосъдие и вътрешен ред зависи от това какво ще направят българските власти от сега до лятото, когато ще бъде публикуван документът, е заявил говорителят на комисията Марк Грей. По думите му именно сега България трябва да покаже, че може да действа активно и решително, като започне от предявяване на обвинения, образуване на дела и издаване на присъди.

“Съзнателно не сме дали подробна оценка на правосъдната система в междинния доклад на ЕК за България от този месец. Искаме да се запази и усили набраната скорост. Не е моментът, в който правителството може да каже: благодаря за положителния доклад, всичко е наред и да си вдигне краката на масата. И управляващите нямат никакви съмнения какво точно трябва да се направи, въпросът е прави ли се или не“, цитират говорителя на комисията от mediapool.bg.

Марк Грей е заявил още, че предстоящата оценка ще бъде справедлива и обективна.

Въпреки това, а може би именно поради това, той не пожела да отговори дали окончателно е отпаднала опасността от предпазна клауза на България в областта на правосъдието. Това щяло да стане ясно след публикуването на доклада.

По повод новите разследвания за измами с европейски пари, при които е налице безкрайното повдигане на обвинения, които след това се отлагат с месеци и години, Грей заяви, че не води до добро правосъдие. В Европейската комисия явно са наясно с опитите да бъде хвърлен прах в очите им.

Българската социологическа практика, обаче, бе оценена високо. Грей цитира социологическо проучване на Алфа Рисърч, според което 77% е подкрепата на българите за действията на Европейската комисия.

Може би това показва, че българите интуитивно усещат, че в Брюксел никой не желае да ги лишава от средства, предназначени да подобрят качеството на живота им. По-скоро разбират, че за спрените европейски пари отговорност носят родните управници, които не желаят, или не са в състояние да се справят с явните злоупотреби и нецелесъобразно използване на български и европейски средства.

Факт е, че най-много злоупотреби в България се правят с европейски пари, предназначени за селското стопанство. Това е установено от Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ). Говорителят на службата Йорг Воян е заявил, че са получени 86 сигнала за нередности от България и се води разследване по 44 от тях. Злоупотребите с пари за селското стопанство са 25, като не са само по програма САПАРД, тъй като имало и един случай за контрабанда на цигари.

Констатирано е, че взаимодействието между ОЛАФ и българските власти се е активизирало след доклада от юли миналата годинал Според Воян най-продуктивна е работата с българската прокуратура, която е създадала специална група от осем служители, която ще се занимава само с проблемите по програма САПАРД.

По повод скандалите в Национална агенция по приходите и разследването на българските власти за източване на ДДС, Воян е заявил, че ОЛАФ няма практика да разследва такива измами, защото те формират бюджета само на отделната страна, но не и на Европейския съюз. Въпреки това, службата може да разгледа конкретен случай, ако има молба да това от държава членка.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

 

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"